Do finále postupuje HC Zilvar

V neděli 13. března 2022 v pozdních večerních hodinách se odehrál na pardubickém ledě velké arény rozhodující semifinálový zápas mezi Balaury a Rychnovským Zilvarem. Balauři šli do zápasu s náskokem 2 bodů z předchozího zápasu, a tak Rychnovští měli jasný úkol. Musí v základním čase zvítězit a vynutit si tím prodloužení, případně nájezdy. Trenér Vítězslav Kareš měl složitou úlohu. Hlavně potřeboval mít hráče v co nejlepší kondici až do konce tohoto duelu. Proto hned od začátku střídal tři útoky v krátkém časovém sledu, a to se ukázalo být nanejvýš prozíravé. Už po minutě a půl se po nahrávce Ondřeje Barabáše dostal k puku jeho mladší bratr Jindřich a hosté vedli 1:0. Než se Balauři stačili rozkoukat, oba bratři si vyzkoušenou situaci ve čtvrté minutě zopakovali a Zilvar už vedl 2:0. Balauři se však zmobilizovali, a tak Jenda Dostálek měl občas před brankou rušno, ale gól soupeře z toho nakonec nebyl. Golman Zilvaru zodpovědně a zkušeně čelil i několika nájezdům, ke kterým se dostali sem tam většinou hráči Kvapil a Turyna. Zato v úvodu druhé třetiny si opět oba bratři už potřetí zkušeně poslali puk na hokejku a bylo to rázem 3:0. Jindřich Barabáš si zapsal hattrick a časomíra si začala vyrábět tiskátko s příjmením Barabáš. Aby toho nebylo málo, Jindra v čase 22:30 přidal čtvrtou branku za asistence nejmladšího bratra Víta Barabáše. Po druhé třetině hosté vedli tedy už 4:0 a vidina prodloužení zápasu se začala naplňovat. Balauři ovšem v tento moment zmobilizovali co se dalo a v čase 30:56 snížil hráč Turyna na 1:4. Na to ale ve 33 minutě rázně odpověděl Vít Barabáš po nahrávce svého bratra Jindřicha a stav zápasu se opět přepisoval, tentokrát na 5:1 pro hosty. Domácí se ale nenechali vyvést z míry a znovu se pustili do úpravy výsledku ve svůj prospěch, což se jim podařilo ve 35 minutě, kdy Kvapil po nahrávce Turyna snížil na 2:5 a o 2 minuty později v přesilové hře přidal další gól Turyna po nahrávce Kvapila a snížil tak na 3:5. Balauři vycítili příležitost zápas vyrovnat a rozhodnout tak o postupu ve svůj prospěch v základní hrací době. Trenér Balaurů po oddechovém čase zavelel a domácí šli do 6 hráčů bez brankaře a začali se s pukem tlačit do Dostálkovi svatyně. Zilvarovským se ale podařilo přesunout hru na opačný konec hřiště a nejmladší z Barabášů po nahrávce nejstaršího bratra z rodiny prázdnou bránu domácích neminul a zvýšil na konečných 6:3 ve prospěch hostí. Na zápasy bylo tedy, v základní hrací době, vyrovnáno a šlo se do prodloužení, které přineslo několik hektických chvil na obou stranách. Únava, která se podepsala na obou týmech, ale zapříčinila, že ke konečnému rozhodnutí v prodloužení nakonec nedošlo. Na řadu tak přišly nájezdy. První nájezd si vylosovali Balauři, ale výborného Dostálka nepřekvapili. Na druhé straně zkušený Lukáš Holeček švihem zápěstí rozvlnil soupeřovu síť a Zilvar na nájezdy vedl 1:0. Druhý nájezd Balaurům vyšel a bylo srovnáno na 1:1. Důvěru na druhý nájezd dostal zkušený obránce a kliďas Vojtěch Barabáš. Vojta přesně věděl, co chce udělat a neminul. Síť za Špačkem se rozvlnila podruhé. Hosté vedli na nájezdy 2:1. Třetí a poslední nájezd základní části nájezdů si už Dostálek pohlídal a Zilvar tak opět bude hrát finále, tentokrát proti Salaši.

Na závěr ještě jeden zajímavý postřeh. Na straně Balaurů se střelecky prosadili střídavě Kvapil a Turyna. Na straně Zilvaru se střelecky na výsledku podíleli všichni čtyři bratři Barabášovi. Tento zápis by se měl uložit, jako kuriozita do archivu KAHL. Tato historie se bude asi těžko někdy ještě opakovat. Dík samozřejmě patří trenérovi a všem spoluhráčům, protože bez nich a jejich svědomitého přičinění, by se těžko kdokoli z výše jmenovaných takto prosadil.