O KAHL

O KAHL

Historie projektu

Myšlenka na KAHL vznikla začátkem roku 2011 po jednom z přátelských utkání hráčů (nejen) pardubické Piksly proti mužstvu Poličky. Zde se spojila letitá touha Ondřeje Svačinky po partě hokejových nadšenců, kteří by spolu na amatérské úrovni tu a tam rekreačně odehráli nějaký ten mač, spolu s podnikavým duchem Luboše Sedláka, který navrhl rozšířit přátelská utkání i na celky dalších farností. Nápad byl korunován vtipnou poznámkou z pléna (autora nápadu prosím, aby se přihlásil), že se vše pojmenuje KHL (křesťanská hokejová liga), což geniálnímu nápadu pořádání této amatérské soutěže dodalo punc věhlasu a kvality :-). V sezóně 2011-2012 odehrálo ligu s názvem KAHL (křesťanská amatérská hokejová liga) 5 týmů, za které v utkáních nastoupilo přes 90 hráčů. Svou podporu projevil KAHL také Královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, který soutěži věnoval pohár pro vítěze.

Nultá sezóna byla zakončena 24. března 2012 dvojzápasem na zimním stadionu v Chrudimi. V utkání o třetí místo zvítězila ŘKF Polička nad HC Piksla Pardubice. Ve finále, které sledovalo více než 180 diváků, pak udolali domácí HC Klofani v samostatných nájezdech HC Salaš Hradec Králové a stali se prvními držiteli Biskupského poháru.

Sezóna 2012/2013 přinesla rozšíření ligy na 6 týmů. Novým celkem se stal tým HC Vraníci Slatiňany. Sezóna nabídla množství vyrovnaných soubojů a byla dramatická až do samého závěru. Do finále, které se uskutečnilo v Poličce, postoupily znovu celky HC Klofani a HC Salaš Hradec Králové. Přes to, že Klofani vedli již o tři branky, hradecký tým se vzchopil k neuvěřitelnému obratu a vítězstvím 4:3 se stal dalším držitelem Biskupského poháru. Závěr sezóny přinesl také mimořádný zájem médií. Články o lize přinesla MF Dnes, Katolický týdeník, dokument o KAHL pak byl odvysílán v Křesťanském magazínu na ČT2.

Začátkem měsíce března 2013 zaslal přípravný výbor návrh na registraci občanského sdružení s názvem Křesťanská amatérská hokejová liga o. s., který Ministerstvo vnitra ČR schválilo dne 29. března 2013. Ustavující členská schůze, která se konala 22. dubna 2013 na tradičním místě ve Vysokém Mýtě, zvolila předsedou sdružení Petra Vtípila.

Sezóna 2013/2014 byla podpořena reklamní spoluprácí s VZP ČR, nově KAHL navázala mediální partnerství s rádiem Proglas, které pravidelně vysílalo zprávy o dění v lize. Také tohoto ročníku se zúčastnilo šest týmů. Poprvé do finále postoupily celky, které se ještě o Biskupský pohár neměly možnost utkat. Pardubická Piksla otočila vývoj finále, ve kterém prohrávala o dvě branky a ze čtvrtého místa po základní části dokráčela až na trůn KAHL. Ve finále, které pořádala Polička, také padl divácký rekord KAHL - utkání sledovalo 225 účastníků.

Na dubnové členské schůzi byly upraveny stanovy dle požadavků nového Občanského zákoníku. Zároveň byl změněn název původního občanského sdružení, které se dle zákona automaticky změnilo od 1.1.2014 na zapsaný spolek. Od tohoto data se tedy setkáváme s oficiálním názvem Křesťanská amatérská hokejová liga z.s.

V sezóně 2014/2015 došlo k prolomení hranic Královéhradecké diecéze a mistrovské soutěže se zúčastnil tým z pražských Kobylis - HC Tookani. Na základě požadavků většiny členské základny došlo k navýšení počtu utkání a sezóna se odehrála v novém systému (základní část, nadstavba, play-off). Finálový den v Rychnově nad Kněžnou byl zpestřen turnajem "O biskupský chlebíček", ve kterém se před medailovými kláními utkali celky, které do závěrečných bojů nepostoupily. Ve finále se utkal tým Klofanů s celkem BK ŘKF Polička. Ze zisku Biskupského poháru se nakonec radovali již podruhé v historii Klofani. K již tradičním partnerům KAHL - VZP ČR a radiu Proglas - se přidal svou záštitou vicehejtman Pardubického kraje, pan Roman Línek.

Jubilejní pátá sezóna 2015/2016 přinesla rozšíření o další tým. Do soutěže se zapojili převážně mladíci z Pardubic, tým HC Balauři. Přesto, že tým skončil na posledním místě, předvedl kvalitní výkony a ukázal, že už příští rok bude nutné s ním počítat. Základní část vyhrál tým Piksly Pardubice, který prošel nástrahami play-off (poprvé včetně čtvrtfinále) bez zaváhání až k zisku druhého mistrovského titulu. V sezóně se poprvé také medailově prosadil výběr HC Zilvar Rychnov n. Kn., který ukořistil medaile stříbrné. Pořadatel finálového dne, BK ŘKF Polička zvládl utkání o bronz proti pražskému celku HC Tookani Kobylisy. V turnaji O biskupský chlebíček uspěli zásluhou lepšího skóre (o jednu branku) Klofani před Balaury.

V sezóně 2016/2017 se poprvé odehrálo play-off na dvě utkání. Nerozhodovalo skóre, ale počet získaných bodů. V případě rovnosti měly rozhodnout nájezdy. Tímto nejtěsnějším způsobem postoupily do finále celky Klofanů a Piksly. Také finálový zápas rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byla šťastnější pardubická Piksla, která jako první tým získala třetí titul. Z prvních medailí se radovali Vraníci ze Slatiňan, kteří v souboji o bronz porazili BK ŘKF Polička.

Upozornění návštěvníkům

Příslušnost hráčů ke křesťanské církvi není vylučujícím kritériem. Vzhledem k hodnotám, ke kterým se tato soutěž vztahuje, se ale předpokládá založení klubu jako týmu farního či týmu křesťanského společenství.

Informace o KAHL

Zjednodušená pravidla soutěže

V základní části se osm týmů střetne jednokolově dle rozlosování. Každý celek tedy odehraje celkem 7 zápasů.

Následuje play-off . Ve čtvrtfinále se utkají  první tým s osmým, druhý se sedmým atd. Půjde o dva zápasy, vítěze určí lepší bodový zisk, v případě rovnosti samostatné nájezdy. Následuje semifinále a poté finále a utkání o třetí místo.

Ledovou plochu vždy zajistí domácí mužstvo (1,5 hodiny v základní části, 2 hodiny v play-off), stejně tak 2 rozhodčí a zdravotní dozor. Finanční úhrada za led v základní části i v play-off je hrazena rovným dílem oběma týmy. Bude zajištěno 10 minutové rozbruslení, po kterém bude následovat utkání trvající 3 x 15 minut čistého času s 2 minutovou přestávkou po 1. a 2. třetině. Za vítězství jsou celku připsány 2 body. Při remíze si obě mužstva rozdělí po 1 bodu. V základní části končí utkání po třech třetinách i za nerozhodného stavu, neprodlužuje se, bez nájezdů. V případě vypršení času pronájmu ledu, končí utkání za daného stavu. Soupisku i průkazy kontroluje delegát KAHL, který také dohlíží na regulérnost utkání. K jeho rukám jsou vznášeny případné protesty, nejpozději však do 30 minut po skončení utkání.